נשירת שיער: המדריך המלא

נשירת שיער היא תופעה נפוצה המשפיעה על אנשים רבים ברחבי העולם. היא יכולה להופיע בהדרגה או בפתאומיות, להשפיע על הקרקפת ואפילו על כל הגוף. בדרך כלל נשירת שיער קשורה להזדקנות ולגנטיקה, אבל היא יכולה לנבוע מגורמים שונים כמו מצבים בריאותיים, בחירות הקשורות לאורח החיים ושינויים הורמונליים. כדי לדעת לטפל במצב כמו שצריך חשוב לדעת ממה נשירת שיער נגרמת ומה אפשר לעשות בנושא – הינה כל מה שאתן צריכות לדעת.

מהי נשירת שיער?

נשירת שיער היא אובדן חלקי או מלא של שיער מכל חלק בגוף שבו השיער צומח בדרך כלל. זהו מצב המשפיע על גברים וגם על נשים, ויכול לגרום לדלילות שיער זמנית או קבועה. נשירת שיער מסווגת בדרך כלל לצלקתית או לא צלקתית כדי לדעת איך לטפל בה היטב. נשירת שיער לא צלקתית היא נפוצה יותר, וכוללת נשירה של שיער שלא גורמת לנזק בלתי הפיך לזקיקי השיער, ובדרך כלל נשירת שיער צלקתית כוללת הרס זקיקי השיער, מה שמוביל לנשירת שיער בלתי הפיכה.

נשירת שיער: איך זה קורה?

נשירת שיער מתרחשת כאשר מחזור צמיחת השיער משתבש. מחזור צמיחת השיער מורכב משלושה שלבים: אנגן (שלב הצמיחה), קטגן (שלב המעבר) וטלוגן (שלב המנוחה). בדרך כלל נושרת כמות של 50 עד 100 שערות ביום כחלק ממחזור זה, וזו נחשבת לכמות טבעית ורגילה שאין מה לדאוג לגביה. נשירת שיער מתרחשת כאשר האיזון בין נשירת שיער לצמיחת שיער מופר, מה שמוביל לכמות גדולה יותר של שיער נושר או חוסר צמיחת שיער חדשה.

במהלך שלב האנגן השיער צומח באופן פעיל מהזקיקים, ושלב זה יכול להימשך בין שנתיים לשש שנים. שלב הקטגן הוא שלב מעבר קצר הנמשך כשבועיים, שבמהלכו זקיק השערה מתכווץ ומתנתק מהפפילה העורית. שלב הטלוגן הוא שלב המנוחה, הנמשך כשלושה חודשים, ולאחריו השערה נושרת. כאשר יש הפרעה כלשהי במחזור השערה, עלול להיווצר מצב של נשירת שיער מוגברת.

הגורמים לנשירת שיער: למה נושר לנו השיער?

יש גורמים רבים לנשירת שיער, ולכל אדם המתמודד עם נשירת שיער יש גורמים אחרים הרלוונטיים אליו. בואו נדבר על כמה מהגורמים העיקריים:

מצב בריאותי

לבריאות הגוף יש תפקיד חשוב בבריאות השיער. מחלות כמו הפרעות בבלוטת התריס, אנמיה או הפרעות אוטואימוניות עלולות לשבש את מחזור צמיחת השיער. לדוגמה, תת פעילות או פעילות יתר של בלוטת התריס עלולות להוביל לדילול שיער עקב חוסר איזון הורמונלי. באופן דומה, מחלות אוטואימוניות כמו אלופציה אראטה גורמות למערכת החיסון לתקוף את זקיקי השיער, מה שמוביל לנשירת שיער בכל הגוף.

הפרעות בבלוטת התריס, ובייחוד תת פעילות של בלוטת התריס, מאטות את קצב חילוף החומרים, ומשפיעות על תפקודי גוף שונים, כולל צמיחת השיער. אנמיה, הנגרמת על ידי מחסור בברזל, מפחיתה את יכולת נשיאת החמצן של הדם, ומשפיעה על בריאות זקיקי השיער. מחלות אוטואימוניות כמו זאבת ופסוריאזיס יכולות גם הן לגרום לנשירת שיער מוגברת על ידי התפרצות של דלקת ותגובות חיסוניות התוקפות את זקיקי השיער.

לחץ

מתח ולחץ נפשי ידועים כתורמים לנשירת שיער מסוג Telogen Effluvium. זהו מצב שבו מתח רב דוחף כמות גדולה של זקיקי שיער להיכנס לשלב המנוחה, ובעקבות כך נוצרת נשירה מוגברת של שיער. ניהול מתח באמצעות מדיטציה, יוגה ותרגילי נשימה עמוקה יכול לעזור להפחית את נשירת השיער הנגרמת מהסיבה הזאת.

לחץ כרוני יכול גם להוביל להתפתחות של טריכוטילומניה, שהיא מצב פסיכולוגי שבו אנשים תולשים את השיער שלהם באופן כפייתי. מצב זה דורש התערבות פסיכולוגית וטיפול התנהגותי כדי להתמודד איתו ביעילות. נוסף על כך, סטרס עלול להחמיר מחלות רקע אחרות, מה שתורם עוד יותר לנשירת שיער.

צבעים לשיער

שימוש תכוף בצבעים לשיער ובטיפולים כימיים אחרים עלול להזיק לשיער ולהוביל לשבירה ולנשירת שיער. הכימיקלים בצבעים יכולים להחליש את קווצות השיער ולגרות את הקרקפת, מה שעלול להשפיע לרעה על צמיחת השיער לאורך זמן. מומלץ להשתמש במוצרי שיער עדינים ולהגביל את השימוש בכימיקלים קשים. טיפולים כימיים כגון חמצון, סלסול והחלקה מסירים מהשיער את השמנים והחלבונים הטבעיים שלו, ובעקבות כך נוצר נזק בשערה והיא הופכת לשבירה ולפגיעה.

גיל

הזדקנות היא גורם טבעי לנשירת שיער. ככל שאנשים מזדקנים קצב צמיחת השיער מאט, והשיער נעשה דק יותר. אצל גברים, התקרחות אנדרוגנטית מתחילה בדרך כלל עם קו שיער נסוג ודילול באזור הכתר, מה שמוביל בסופו של דבר להתקרחות חלקית או מלאה. אצל נשים ההתקרחות בדרך כלל מופיעה כדילול שיער המפוזר על פני הקרקפת כולה. שינויים הורמונליים הקשורים להזדקנות, כגון רמות נמוכות של אסטרוגן ופרוגסטרון אצל נשים ורמות נמוכות של טסטוסטרון אצל גברים, יכולים גם לתרום לנשירת שיער.

תזונה

לתזונה יש תפקיד חשוב בשמירה על שיער בריא. מחסור בוויטמינים ומינרלים חיוניים כמו ברזל, אבץ וויטמינים כמו A, C, D ו-E, עלול להוביל להידללות השיער ולנשירתו. הקפדה על תזונה מאוזנת עשירה בחומרים מזינים יכולה לקדם צמיחת שיער בריאה.

מחסור בברזל הוא גורם שכיח לנשירת שיער, בייחוד אצל נשים. ברזל הוא חומר חיוני לייצור המוגלובין, הנושא חמצן לזקיקי השיער. בלי כמות מספקת של ברזל בדם, זקיקי השיער אינם יכולים לתפקד בצורה אופטימלית, מה שמוביל לדלילות השיער. מחסור בוויטמין D יכול גם הוא להשפיע על צמיחת השיער, שכן לוויטמין זה יש תפקיד במחזור צמיחת השיער.

שינויים הורמונליים

שינויים הורמונליים יכולים להשפיע באופן ניכר על בריאות השיער. מצבים כמו היריון, לידה, מנופאוזה או חוסר איזון בבלוטת התריס עלולים לגרום לתנודות ברמות ההורמונים, מה שמוביל לנשירת שיער. לדוגמה, נשים רבות חוות נשירת שיער במהלך ההיריון ולאחר הלידה עקב שינויים ברמות האסטרוגן.

גורמים נוספים

גורמים אחרים היכולים לתרום לנשירת שיער הם תרופות מסוימות כמו כימותרפיה או תרופות נוגדות דיכאון, תסרוקות המושכות את השיער חזק מדי ולאורך זמן והיגיינה לקויה של הקרקפת.

נשירת שיער: התסמינים

הסימפטומים של נשירת שיער יכולים להשתנות בהתאם לסיבה שבגללה היא הופיעה:

 • דילול שיער הדרגתי בחלק העליון של הראש – זהו הסוג הנפוץ ביותר של נשירת שיער, המשפיע על גברים ונשים כאחד ככל שהם מזדקנים
 • קרקפת רגישה – הקרקפת עלולה להיות אדומה, מגרדת או כואבת
 • קרחות עגולות או בטלאים – יש אנשים החווים נשירת שיער בצורת קרחות קטנות באזורים שונים בקרקפת. הנשירה הזאת יכולה להשפיע גם על שיער הזקן (אצל גברים) או הגבות
 • שיער שביר – השיער נעשה שביר יותר באופן כללי, וגם נגיעה קלה בו (למשל בזמן חפיפה במקלחת) עלולה לגרום לשערות ליפול מהראש

מהי נשירת שיער מוגברת ואיך מזהים אותה?

נשירת שיער מוגברת מתרחשת כאשר אדם מאבד יותר שיער מהרגיל. אפשר לזהות זאת על ידי הבחנה בכמות גדולה מהרגיל של שיער על הכרית, במברשת השיער או בפתח הניקוז במקלחת. נשירה של כ-50 עד 100 שערות ביום היא נורמלית, אבל כמות גדולה יותר עלולה להצביע על בעיה שצריך לטפל בה. כדי לקבוע אם אתן חוות נשירת שיער מוגברת, אתן יכולות לבצע בדיקה פשוטה שנקראת "מבחן המשיכה". אחזו בעדינות בחלק קטן של השיער ומשכו אותו בלחץ קל. אם יותר מכמה שערות יוצאות, ייתכן שיש לכן נשירת שיער מוגברת. התייעצות עם רופא עור או טריקולוג יכולה לעזור לאבחן את הגורם לנשירת שיער מוגברת ולהמליץ על טיפולים מתאימים.

נשירת שיער עונתית

נשירת שיער עונתית היא תופעה שבה אנשים חווים נשירה מוגברת של שיער בתקופות מסוימות של השנה. סוג זה של נשירת שיער קורה בדרך כלל בסתיו ובאביב. הסיבה המדויקת אינה מובנת לחלוטין, אבל חושבים שהיא קשורה לשינויים בטמפרטורה ובחשיפה לאור יום, היכולים להשפיע על מחזור צמיחת השיער. נשירת שיער עונתית היא בדרך כלל זמנית ונפתרת עם חילופי העונות. שמירה על תזונה מאוזנת ושימוש במוצרים עדינים לטיפוח השיער יכולים לעזור למזער את ההשפעה של נשירת שיער עונתית.

נשירת שיער אצל נשים

נשירת שיער אצל נשים יכולה להתרחש בשלבים שונים של החיים, ולכל שלב יש סיבות ומאפיינים אחרים. יש שלושה שלבים עיקריים בחיים שבהם נשים נוטות יותר לחוות נשירת שיער:

נשירת שיער בגיל ההתבגרות

במהלך גיל ההתבגרות, שינויים הורמונליים ולחץ יכולים לתרום לנשירת שיער. מצבים כגון תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS) יכולים גם הם לגרום לדילול שיער אצל נערות בגיל ההתבגרות. תחילת ההתבגרות המינית מביאה לתנודות הורמונליות גדולות, אשר יכולות להשפיע על מחזור צמיחת השיער. נערות מתמודדות הרבה גם עם לחצים אקדמיים, לחץ חברתי והרגלי תזונה לקויים, שכולם יכולים לתרום לנשירת שיער במהלך גיל ההתבגרות.

נשירת שיער במהלך ההיריון ולאחריו

היריון והתקופה שלאחר הלידה הם זמנים של שינויים הורמונליים רבים בגוף. במהלך ההיריון, רמות גבוהות של אסטרוגן יכולות להאריך את שלב הצמיחה של השיער, מה שמוביל לשיער עבה יותר. עם זאת, לאחר הלידה רמות האסטרוגן יורדות, מה שגורם למספר רב של זקיקי שיער להיכנס לשלב המנוחה ולאחר מכן לנשור. מצב זה, המכונה התקרחות לאחר לידה, הוא בדרך כלל זמני.

נשירת שיער לאחר לידה מגיעה בדרך כלל לשיאה בסביבות שלושה עד ארבעה חודשים לאחר הלידה, ויכולה להימשך עד שנה. במהלך תקופה זו חשוב שהאימהות יתמקדו בתזונה מזינה, בשיטות טיפוח שיער עדינות ובניהול מתח כדי לתמוך בהתאוששות השיער. התייעצו עם רופא במידת הצורך כדי לטפל בכל הבעיות העלולות לגרום לנשירת שיער.

נשירת שיער בגיל המעבר

גיל המעבר מביא לירידה ברמות האסטרוגן, מה שעלול להוביל לדילול השיער ולנשירת שיער מוגברת. סוג זה של נשירת שיער נתפס כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי, ואפשר לטפל בו באמצעות טיפולים מתאימים ושינויים באורח החיים. במהלך גיל המעבר, הירידה ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון עלולה להוביל לחוסר איזון עם אנדרוגנים (הורמונים גבריים). השינוי ההורמונלי הזה יכול לגרום לזקיקי השיער להתכווץ, ובעקבות כך השיער נעשה דק וקצר יותר. טיפולים הורמונליים וטיפולים מקומיים יכולים לעזור להקל את נשירת השיער בגיל המעבר, לצד שמירה על תזונה בריאה ופעילות גופנית סדירה.

דרכי הטיפול בנשירת שיער

קיימים טיפולים שונים לנשירת שיער, מפתרונות מקומיים ועד הליכים רפואיים:

 • טיפולים מקומיים – מוצרים המכילים מינוקסידיל משמשים להמרצת הצמיחה של השיער. מינוקסידיל הוא מרחיב כלי דם המסייע להגביר את זרימת הדם לזקיקי השיער, ומקדם את צמיחת השיער
 • תרופות פומיות – פינסטריד היא תרופת מרשם שיכולה לעזור להאט את נשירת השיער ולקדם צמיחה מחדש. פינסטריד פועלת על ידי עיכוב אנזים מסוים הממיר טסטוסטרון לנגזרת ששמה DHT, המכווצת את זקיקי השיער (והיא הגורם העיקרי להתקרחות גנטית אצל גברים)
 • השתלת שיער – הליך כירורגי שבו מעבירים זקיקי שיער מחלק אחד של הקרקפת לאזורים דלילים. השתלת שיער יכולה לספק פתרון קבוע לנשירת שיער, אך את הטיפול צריך לעבור אצל מנתח מיומן והוא יכול להיות יקר
 • טיפול בלייזר – טיפול לייזר ברמה נמוכה יכול לעזור לעורר את צמיחת השיער. מכשירי לייזר המיועדים לטיפול הזה פולטים אור החודר לקרקפת, והוא בתורו מגביר את זרימת הדם ומעודד צמיחת שיער
 • תרופות טבעיות פתרונות טבעיים – עיסוי הקרקפת באמצעות מברשת לעיסוי הקרקפת, סרום שורשי שיער ושמנים להזנת השיער והקרקפת יכולים לשפר את זרימת הדם ולקדם את בריאות השיער. שמנים כמו רוזמרין, נענע ולבנדר יכולים לעזור לעודד את צמיחת השיער
 • תוספי תזונה – הקפדה על צריכה מספקת של ויטמינים ומינרלים כמו ביוטין, אבץ וברזל יכולה לתמוך בצמיחת שיער. תוספים שפותחו לבריאות השיער מכילים בדרך כלל שילוב של חומרים מזינים חיוניים המקדמים שיער בריא

מניעה של נשירת שיער

מניעת נשירת שיער כוללת שמירה על אורח חיים בריא ונקיטת צעדים לטיפול בשיער. הינה כמה טיפים למניעת נשירת שיער:

 • אכלו תזונה מאוזנת – ודאו שהתזונה שלכם כוללת חומרים מזינים התומכים בבריאות השיער, וכוללת חלבונים, ויטמינים ומינרלים
 • הימנעו מטיפולים קשים – הגבילו את השימוש בצבעי שיער ובטיפולים כימיים. בחרו בחלופות טבעיות לצבע השיער כדי להימנע מקצוות מפוצלים ומשיער שביר
 • ניהול מתח – השתמשו בטכניקות הרפיה כדי להפחית את רמות הלחץ בגוף. פעילויות כמו יוגה, מדיטציה וספורט יכולות לעזור לנהל מתח ביעילות
 • השתמשו במוצרי שיער עדינים – בחרו בשמפו ומרכך שאין בהם כימיקלים קשים. חפשו מוצרים המכילים מרכיבים טבעיים, שפותחו במיוחד עבור סוג השיער שלכם

לסיכום

נשירת שיער היא מצב מורכב עם סיבות ותסמינים שונים. הנשירה יכולה להיראות שונה אצל נשים וגברים ולפעמים היא גם תלויה בשלב בחיים שבו היא מתרחשת, וחשוב לזהות בדיוק את הגורם לה כדי לטפל בה כמו שצריך ולהחזיר את השיער למצב הקודם שלו. לצד טיפולים ביתיים ושינויים באורח החיים יש גם הליכים רפואיים שונים שיכולים לעזור, ומומלץ להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך כדי לקבל אבחון מדויק והמלצות לטיפול.