טיפול בקמטים בפנים

כאשר מדברים על קמטים, מתכוונים למעשה לקפלים בעור הנגרמים עקב שורה של גורמים, כאשר בראשם עומד כמובן תהליך ההזדקנות הטבעי של הגוף. קמטים וקמטוטים הם חלק בלתי נפרד מתהליך ההתבגרות הטבעי והתקין של העור שלנו. נשים רבות בעולם המערבי המודרני, (וגם לא מעט גברים), פונות אל טיפולים קוסמטיים מסוגים שונים במטרה לדחות את הופעתם של הקמטים, או לכל הפחות – להפחית אותם. על אף שהופעת הקמטים היא חלק מתהליך בלתי נמנע של הזדקנות, קיימות מגוון דרכים, (חלקן אף פולשניות), שמסייעות בשימור מראה עור צעיר, חלק ורענן. במאמר זה נציג לפניכן מספר דרכים טבעיות לטיפול בקמטים בפנים ולשיפור מראה העור. בואו נתחיל!

לפני הכול, האם קיים הבדל בין הצערת עור הפנים לבין טיפול בקמטים?

לפני שנסביר כיצד תוכלו לטפל בקמטים בעור הפנים שלכן, נרצה לחדד את ההבדל בין הצערת עור הפנים לבין טיפול בקמטים. באופן כללי, אין הבדל מהותי בין השניים, ולמעשה שני המושגים מתארים תהליך שמטרתו להביא למראה עור חלק ומתוח יותר. יחד עם זאת, הצערת עור הפנים אינה בהכרח נוגעת ישירות לטיפול בקמטים, אלא גם לטיפול בנזקים אחרים שנגרמים לעור שלנו במרוצת השנים.

לדוגמה, לעיתים מדובר בטיפול שמטרתו להחזיר לעור את הזוהר הטבעי שלו ולהביא למראה עור אחיד וקורן, כמו למשל במקרה של פיגמנטציה. כאשר העור מזדקן, הוא לא רק מתקמט אלא אף נעשה דק יותר, ומטבעו הופך רגיש יותר לשינויים סביבתיים. לכן, במקרים רבים יופיעו על עור בוגר כתמי פיגמנטציה, ובהם נוכל לטפל באמצעות קרם להבהרת פיגמנטציה, והתוצאות בהכרח יביאו למראה עור צעיר יותר.

לעומת זאת, טיפול בקמטים כשמו כן הוא – מתמקד בקמטים המופיעים על גבי עור הפנים שלנו ככל שאנחנו מתבגרות. טיפול כזה יכול להתבצע באמצעות שימוש בתכשירים קוסמטיים ייעודיים, לרבות סרומים, קרמים וכמובן שימוש יום-יומי בקרם הגנה, או בעזרת שמירה על אורח חיים בריא, הכולל תזונה מאוזנת והקפדה על שתייה מרובה של מים. כמו כן, אפשר לטפל בקמטים גם באמצעים פולשניים, כמו הזרקות וניתוחים המתבצעים בידי בעלי מקצוע רלוונטיים, ובאמצעים אלה בדרך כלל נראה תוצאות מיידיות.

7 טיפים לטיפול בקמטים בפנים

כאמור, במאמר זה נציג לפניכן טיפים טבעיים לטיפול בקמטים בפנים, שיישומם כדרך קבע יוכל להביא, בטווח הארוך, לתוצאות אידיאליות. להלן כמה מהטיפים המובילים:

שימוש במצעים נושמים

בני האדם מעבירים כשליש מחייהם בשינה. לכן, לאיכות המצעים עליהם אנחנו ישנות קיימת השפעה רבה על היווצרות "קמטי שינה", אשר נוטים לחלוף זמן מה לאחר שאנחנו מתעוררות, אך לטווח הארוך הם יוצרים נזק מצטבר. ההמלצה היא להשקיע ברכישת מצעים העשויים מבדים נושמים ואיכותיים, במיוחד בציפיות לכריות, ולישון על הגב במקום על הצד או על הבטן כדי למנוע את הופעתם של קמטי השינה.

תכשירים

שימוש קבוע בתכשירים ייעודיים להזנת העור ולמניעת קמטים, יכולים להשפיע לטובה על מראה העור בטווח הרחוק ולסייע בשימור מראה עור בריא, צעיר ויפה. היום קיים בשוק מגוון רחב מאוד של תכשירים כאלה, לרבות קרמים, סרומים ואפילו פילינג חומצות המטפל בו בזמן גם בקמטים וגם בנקבוביות פעורות, בהיפר-פיגמנטציה, ברפיון ובאדמומיות. לצד כל אלה, אנחנו ממליצים לכן להשתמש באופן קבוע גם בקרם הגנה מינרלי, שכן קרינת השמש החזקה עלולה לפגוע במראה העור ולהאיץ את תהליך ההזדקנות שלו.

שתיית מים

זה לא סוד ששתיית מים בכמות מספקת תורמת רבות לתהליכים שונים בגוף שלנו ואף מסייעת לירידה במשקל. מעניין לדעת שנוסף לכל, שתייה מספקת של מים מקיימת תנאי בסיסי לשמירה על עור חיוני ובריא, מאחר שהעור שלנו זקוק לרמת לחות מבוקרת. כאשר איננו צורכות מספיק מים, אנחנו עלולות להבחין שהעור שלנו נעשה יבש, מחוספס והרבה פחות גמיש. לכן, שתייה מספקת של מים מדי יום עשויה להביא למראה עור פנים גמיש, חלק, מלא בחיות וברק.

ויטמין C

לאחרונה אפשר להבחין ביותר ויותר תכשירים קוסמטיים המכילים ריכוז גבוה של ויטמין C, וזאת לאור ההשפעה החיובית של נוגד חמצון רב-עוצמה זה על עור הפנים שלנו. ויטמין C אינו רק מונע יובש ושומר על עור גמיש וחלק, אלא אף משפר את מרקם העור, ויש בכוחו למנוע את הופעתם של קמטוטים, מאחר שהוא תורם לחידוש ועידוד סיבי הקולגן שבעור שלנו. אנחנו מקבלות את הוויטמין C בעיקר ממזונות שאנחנו צורכות, כמו פירות הדר, פלפלים, תותים ועלים ירוקים, אך היום תוכלו למצוא אותו גם בתכשירים לעור הפנים, כמו קרמים וסרומים מרוכזים. 

מזונות

העור שלנו הוא למעשה אסופה של תאים, ותאים אלה, כשאר תאי הגוף שלנו, זקוקים לאספקה של מזון בריא על בסיס קבוע במטרה להתחדש. יתרה מזאת, יש מאכלים התורמים למראה עור בריא ומסייעים בהאטת הזדקנות העור, כמו למשל דגים שמנים, אבוקדו, אגוזים, שקדים, עגבניות ובטטה.

עיסוי לפנים

עיסוי לפנים הוא ככל הנראה אחת הדרכים הטבעיות והאפקטיביות ביותר לשימור, מיצוק, ריענון ומתיחת עור הפנים, והחדשות הטובות הן שעיסוי כזה לא מצריך מכן יותר מכמה דקות במהלך היום. עיסוי עדין של העור משפר את זרימת הדם אל העור ומסייע בניקוי רעלים, מה שמייצר עור בריא יותר, וכתוצאה מכך גם קורן וחלק. את העיסוי תוכלו לבצע במגוון דרכים, כאשר אחת המומלצות שבהן היא אבן הגוואשה, לה מייחסים ברפואה הסינית יכולות ריפוי אפקטיביות.

מסכות לפנים

דרך מצוינת נוספת לשמור על עור הפנים שלכן הוא שימוש במסכות. מסכות הן למעשה תכשירים שמניחים על הפנים למשך זמן קצר, שבתומו שוטפים או מקלפים את המסכה והיא מותירה את העור רענן, מוצק וקורן. מסכות לפנים מכילות, בדרך כלל, ריכוז גבוה של מגוון חומרים חיוניים לעור הפנים, כך שלצד שגרת הטיפוח היום-יומית, המסכה יכולה להעניק מעין "בוסט" של ריענון לפנים שלכן, בהתאם למטרה שלכן – יש מסכות למיצוק, מסכות להבהרה, מסכות להזנה וכיו"ב.

האם אפשר לטפל בכל סוגי הקמטים?

יש קמטים מסוגים שונים – קמטי הבעה, קמטי גרביטציה (קמטים הנוצרים מכוח הכבידה), קמטים הנוצרים כתוצאה מאובדן גמישות ועוד. המשותף לכל הקמטים האלה הוא שהופעתם בלתי נמנעת, ושני הגורמים העיקריים שעשויים להשפיע על היקף הופעתם הם הגנטיקה שלנו ואורח החיים שאנחנו מקיימות. אנחנו יכולות להאט את היווצרות הקמטים ואף לשפר את נראותם באמצעות שמירה על שגרת טיפוח נכונה והקפדה על אורח חיים בריא. נוכל לנסות לשפר את המראה שלהם לאחר שהם מופיעים, בעזרת תכשירים קוסמטיים ייעודיים. אולם, הדרך היחידה שבה נוכל להעלים לחלוטין את הקמטים וליהנות מעור מתוח וחלק גם בגיל מבוגר, היא באמצעות הליכים פולשניים כמו הזרקות וניתוחים. יחד עם זאת, מגוון הטיפים שהצגנו לעיל יכולים בהחלט לסייע בטיפול בקמטים בדרך טבעית, הכוללת האטת קצב והיקף הופעתם.

לסיכום

בעולם המודרני קיימות לא מעט דרכים ושיטות לטפל בקמטים, חלקן טבעיות יותר וחלקן טבעיות פחות. כל אחת ואחת מכן מוזמנת לאמץ את הדרך המתאימה לה, לקבלת מראה עור בריא, קורן ומתוח.