שמן אתרי

מה זה שמן אתרי?

שמנים אתריים הם מוצרים המופקים ממקורות טבעיים, ויש להם שימושים רבים בעולם הקוסמטיקה ובתחומים נוספים. ככל שמתעמקים בעולם השמנים האתריים, תמצאו את עצמכם נמשכים לריחות הקסומים שלהם וגם מוקסמים מהשימושים הרבגוניים שלהם ומסגולותיהם הרפואיות. יש הרבה דיון ומחלוקות בנושא של השימוש בשמנים אתריים כיוון שהם אומנם בעלי יתרונות רבים, אך גם עלולים להיות גורמים לגירוי אצל נשים רבות, ולכן החלטנו לכתוב את המאמר הזה ולספק לכם מידע על שמנים אתריים, על השימושים הרבים שלהם, כיצד מפיקים אותם, על היתרונות והחסרונות שלהם ועוד.

מהו שמן אתרי?

שמנים אתריים הם נוזלים מרוכזים מאוד ונדיפים, שמקורם בבלוטות הנמצאות בחלקים שונים של צמחים ארומטיים כמו פרחים, עלים, גבעולים, שורשים וזרעים. השמנים האלו אינם מתמוססים במים בקלות, והם מכילים את מהות הצמח (ומכאן השם שלהם באנגלית – essential oil) ואת הריח הייחודי שלו. שמנים אתריים נמצאים בשימוש כבר מאות שנים בתרבויות שונות בשל תכונותיהם הטיפוליות והארומטיות, אך בשל הריכוז הגבוה שלהם והעוצמה הרבה שבהם חשוב להשתמש בהם בזהירות ובכמות קטנה כדי להימנע מגירויים ומתגובות אלרגיה.

השימושים של שמן אתרי

לשמנים אתריים יש שפע של שימושים בחיי היום יום שלנו. הרבגוניות שלהם מדהימה, ואפשר להשתמש בהם למטרות רבות. הינה כמה דוגמאות מרכזיות:

הכנסה למוצרים קוסמטיים

אחד השימושים הנפוצים ביותר של שמנים אתריים הוא בתחום מוצרי הקוסמטיקה והטיפוח האישי. שמנים אלו מוערכים בזכות יכולתם לשפר את ריח המוצרים ובזכות היתרונות הפוטנציאליים שלהם לגוף. יתר על כן, הם יכולים לתרום ליעילות של מוצרי טיפוח העור בשל התכונות הטיפוליות השונות שלהם, כגון השפעות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון.

ארומתרפיה

ארומתרפיה היא גישת ריפוי הוליסטית המשתמשת בתרכובות הארומטיות של שמנים אתריים כדי לקדם רווחה כללית. לשאיפת ארומה של שמנים אתריים יכולה להיות השפעה חיובית על מצב הרוח ועל רמות המתח בגוף. דיפיוזרים, משאפים או הוספת כמה טיפות שמן לקערת מים חמים הם שיטות נפוצות לארומתרפיה.

עיסויים

אפשר למצוא שמנים אתריים בשמני עיסוי או בקרמים, ומטרתם היא לשפר את היתרונות הטיפוליים של עיסוי. השילוב של מגע וארומתרפיה יכול לעזור להרפיית שרירים, להפיג מתחים ולקדם תחושת רוגע. שמני עיסוי פופולריים הם לבנדר, קמומיל או אקליפטוס.

חומרים דוחי חרקים

שמנים אתריים מסוימים כגון ציטרונלה, אקליפטוס ולמון גראס, ידועים כחומרים טובים לדחיית חרקים. הם משמשים כחומרים טבעיים המרחיקים יתושים ומזיקים אחרים. אפשר למרוח שמנים אלו באופן מקומי על הגוף או להשתמש בנרות ובתרסיסים המכילים אותם.

עזרה ראשונה

חלק מהשמנים האתריים עוזרים לחטא ולרפא פצעים. למשל, שמן עץ התה ידוע בסגולותיו האנטי-בקטריאליות והוא נפוץ בשימוש על חתכים ושפשופים קלים. חשוב לדלל שמנים אתריים לפני מריחתם על העור.

תהליך ההפקה של שמנים אתריים

הדרך שהחומרים הצמחיים הארומטיים עוברים כדי להפוך לתמצית המעודנת שהיא שמן אתרי היא תהליך קפדני, שבמרכזו עומדת בדרך כלל שיטת הזיקוק והמיצוי. הליך רב-שלבי זה חיוני להוצאת התרכובות הטהורות והחזקות שבתוך הצמח ולהפקת שמן אתרי יעיל ובעל ריח נפלא.

התהליך מתחיל בבחירה קפדנית ובאיסוף של חומרים צמחיים המיועדים ליצירת השמן. בדיקת האיכות של הצמחים האלה היא בעלת חשיבות עליונה, משום שזיהומים או גורמים מזיקים עלולים להשפיע לרעה על המוצר הסופי. שלב זה דורש תשומת לב לפרטים וידע על תנאי הקטיף האופטימליים של הצמח הספציפי.

החומר הצמחי שנאסף נתון לאחת משיטות המיצוי העיקריות: זיקוק באדי קיטור או כבישה קרה. הבחירה בין שיטות אלו תלויה בסוג הצמח ובשמן האתרי הרצוי. זיקוק בקיטור, שהוא הטכניקה הנפוצה יותר, כרוך בהכנסת קיטור למכל שבו נמצא החומר הצמחי. הקיטור גורם לתרכובות הנדיפות בתוך הצמח להתאדות. תרכובות האידוי נישאות יחד עם הקיטור ומתעבות לצורה נוזלית לכלי אחר. התערובת המתקבלת מכילה גם שמן אתרי וגם מים.

תערובת השמן-מים שנאספה עוברת תהליך הפרדה. השמן האתרי צפוף פחות ממים והוא צף על גבי השכבה המימית. ההפרדה מחייבת הקפדה על מיצוי השמן האתרי הטהור ללא ערבוב מים או זיהום כלשהו. השמן האתרי המופק חייב לעבור אמצעי בקרת איכות קפדניים כדי להבטיח את טוהרו, עוצמתו ועמידתו בתקני התעשייה. תהליך בקרת איכות זה כולל בדרך כלל בדיקות מקיפות להרכב כימי, המבטיחות כי השמן האתרי מכיל את התרכובות הטיפוליות הרצויות. כמו כן, הוא עובר בדיקות כדי לוודא שאין מזהמים ושהוא לא מהול, כדי להבטיח כי השמן הוא 100% טהור ובטוח לשימוש.

שיטה אחרת להפקה שמנים אתריים היא כבישה קרה, שבה מפעילים בתנאי קור לחץ מכני על המוצר כדי להפיק ממנו את השמן.

תהליך הייצור של שמנים אתריים דורש דיוק ומומחיות כדי לשמור על הטוהר והתכונות הטיפוליות של השמנים. לכל צמח ולכל מתקן זיקוק באדים יש תנאי הפקה שונים ליצירת שמן אתרי איכותי ובטוח לשימוש.

איכות השמנים

איכות השמנים האתריים אינה רק עניין של ריח. זהו גורם בסיסי המשפיע באופן מהותי על יעילותם ועל בטיחות השימוש בהם. הן הצרכנים והן היצרנים צריכים להיות בעלי הבנה מעמיקה של הפרמטרים התורמים לאיכות השמנים.

ראשית, מקור החומר הצמחי הוא בעל תפקיד מרכזי בקביעת האיכות של השמן. אפשר להפיק שמנים בעלי ארומה אותנטית וחזקה יותר מצמחים הגדלים באזורים הטבעיים שלהם. כמו כן, גורמים כגון איכות הקרקע, האקלים ושיטות הגידול יכולים להשפיע רבות על ההרכב הכימי של השמן. משתנים סביבתיים אלו מעצבים את אופיו הייחודי של כל שמן אתרי, ולכן חשוב מאוד לבחור צמחים הגדלים בתנאים אופטימליים.

לשיטת המיצוי בשימוש יש חשיבות רבה בשמירה על התרכובות הארומטיות העדינות ותכונותיו הטיפוליות של השמן. טכניקות כמו זיקוק באדים וכבישה קרה מבטיחות כי המרכיבים הנדיפים והחשובים של החומר הצמחי ממוצים בעדינות, ובעקבות כך מופקים שמנים השומרים על מלוא הפוטנציאל שלהם. כמו כן, שמנים אתריים אותנטיים לא צריכים להכיל תוספים, מדללים או ניחוחות מלאכותיים. הצרכנים צריכים לחפש שמנים המסומנים כ-"100% טהורים" וללא מזהמים.

ההרכב הכימי של שמן אתרי הוא עוד גורם קריטי לאיכותו, כיוון שכל שמן מתהדר בפרופיל כימי ייחודי, עם תרכובות ספציפיות התורמות לתכונותיו הטיפוליות. וגם לאריזה ולאחסון של שמנים אתריים יש תפקיד חיוני בשמירה על איכותם לאורך זמן – בקבוקי זכוכית כהים מגנים על השמנים מפני ההשפעות של האור, ואחסונם במקום קריר ויבש ממזער את הסיכון לחמצון, מה שעלול לפגוע בעוצמתם.

סגולותיו של שמן אתרי

לשמנים אתריים יש מגוון רחב של סגולות ויתרונות בריאותיים, מה שהופך אותם לבעלי ערך רב בתחומי הבריאות והרווחה ההוליסטית. אחד התחומים החשובים שבהם שמנים אתריים נמצאים בשימוש נרחב הוא בטיפוח העור וביישומים דרמטולוגיים, אבל יש להם סגולות רבות:

 • אפקט מרגיע ומעודד ריכוז – אחת הסיבות ששמנים אתריים הם מרכיב חשוב בארומתרפיה היא היכולת שלהם ליצור אפקט מרגיע בגוף ולשפר את הריכוז. הם עוזרים גם להפיג מתחים, ויש הטוענים ששמנים אתריים יכולים לעזור להם בהקלת כאבים פיזיים כמו כאב ראש או כאבי שרירים
 • תמיכה במערכת הנשימה – שמנים כמו אקליפטוס ומנטה ידועים בפוטנציאל שלהם להקל תסמינים במערכת הנשימה. שאיפת אדים של השמנים האלו יכולה לעזור לשחרר אף סתום ולהקל מצבים של גודש
 • תכונות אנטי-מיקרוביאליות – לחלק מהשמנים האתריים יש תכונות אנטי-מיקרוביאליות העשויות לעזור להילחם בחיידקים, בווירוסים ובפטריות. שמן עץ התה, למשל, ידוע בתכונותיו האנטי-מיקרוביאליות והאנטי פטרייתיות
 • שיפור מצב הרוח – לשמנים המופקים מפירות הדר כמו לימון, תפוז ואשכולית יש השפעות היכולות לשפר את מצב הרוח, והם משמשים בדרך כלל ליצירת אווירה חיובית

הסגולות הרפואיות של שמן אתרי לעור

שמנים אתריים עשירים בסגולות רפואיות היכולות להועיל לעור בדרכים רבות. הינה כמה מהמאפיינים העיקריים של החומרים האלו וכיצד הם תורמים לבריאות העור:

 • הענקת לחות – יש כמה סוגים של שמנים אתריים שהם מצוינים להזנה של עור יבש ומיובש, ומעניקים לחות עמוקה הנשארת לאורך זמן
 • אנטי דלקתיים ועוזרים בטיפול באקנה – שמנים אתריים מסוימים יכולים להרגיע עור מגורה, להפחית אדמומיות ונפיחות וגם לעזור לטפל בהתפרצויות של אקנה
 • עשירים בנוגדי חמצון (אנטי אייג'ינג) – יש שמנים עשירים בנוגדי חמצון, המגינים על העור מפני הזדקנות מוקדמת ומגורמים מזיקים חיצוניים על ידי טיפול ברדיקלים חופשיים

החסרונות של שמנים אתריים ועניינים שכדאי שתשימו לב אליהם לפני השימוש

מוצרי קוסמטיקה המכילים חומרים טבעיים יעוררו תגובה חזקה יותר בגוף מאשר מוצרים המכילים חומרים סינתטיים. בשמן אתרי יש תרכובות אורגניות רבות הנותנות לשמן את התכונות השונות שלו, אך המינון שלהן והסוגים הקיימים בכל שמן עלולים בפועל להזיק לעור. בפרט, תרכובות כאלו עלולות להוביל להחלשה של קרומי התא בעור ובעצם לפרק אותם ולהוביל למוות שלהם, מה שיוביל לבעיות עור שונות ולא נעימות. אנחנו בוחנים בקפידה כל חומר הנכנס למוצרים שלנו, ולכן תמצאו אצלנו חומרים טבעיים שאינם פותחים אפילו פתח קטן לפוטנציאל פגיעה בעור, ונמנעים לחלוטין משימוש בשמן אתרי במותג אייקוניקס.

אם בכל זאת בחרתן להשתמש בשמנים אתריים או במוצרי קוסמטיקה אחרים, חשוב לנקוט משנה זהירות בעת השימוש בהם. חומרים אלו עלולים לגרום לתופעות לוואי ולנזקים אם משתמשים בהם בצורה לא נכונה או מורחים אותם ללא דילול על העור. הינה כמה דוגמאות לחסרונות של שמן אתרי, לעניינים שצריך לשים לב אליהם ולנזקים העלולים להיגרם משימוש בשמנים אתריים:

 • גירוי בעור – שמנים אתריים הם מרוכזים מאוד, ומריחתם ישירות על העור ללא דילול מתאים עלולה להוביל לגירוי בעור, לאדמומיות ולתגובות אלרגיות. חשוב לדלל שמנים אתריים בשמן נשא לפני מריחתם על העור. זוהי אחת הסיבות העיקריות שבגללן אין במוצרי אייקוניקס שמן אתרי – יש מקרים שגם שימוש בשמן אתרי מדולל מוביל לגירוי, ואנחנו נמנעים לחלוטין משימוש במוצרים העלולים להיות גורם מסכן להופעת גירויים ותופעות לא נעימות. אנחנו עושים הכול כדי שכולן, גם בעלות עור רגיש ביותר, יוכלו להשתמש בבטחה במותג אייקוניקס ולדעת שהן מעניקות לעור שלהן חומרים חיוניים טבעיים שלא יזיקו להן
 • רגישות לאור – שמנים אתריים מסוימים, בייחוד שמני הדרים כגון לימון, ליים, ברגמוט ואשכולית, יכולים להפוך את העור לרגיש יותר לאור השמש. שימוש בשמנים אלו ולאחר מכן חשיפת העור לאור השמש עלולים להגביר את הסיכון לכוויות שמש ולנזק לעור
 • בעיות נשימה – שאיפת כמויות גבוהות מדי של אדי שמן אתרי, בייחוד באזורים לא מאווררים, עלולה להוביל לגירוי בדרכי הנשימה ולקשיי נשימה. אנשים עם מצבי נשימה כגון אסתמה עשויים להיות רגישים יותר
 • תגובות אלרגיה – אנשים מסוימים עשויים להיות אלרגיים לשמנים אתריים ספציפיים. חשוב לבצע בדיקת טלאי לפני שימוש נרחב כדי לבדוק אם יש תופעות לוואי. אחת התופעות הנפוצות בתחום היא דרמטיטיס במגע, ולה יש סימפטומים של פריחה אדומה ומגרדת, עור יבש, תחושת צריבה והופעת שלפוחיות או בליטות. תופעה נוספת שאתן עלולות לחוות היא סרפדת (אורטיקריה), המאופיינת בחבורות אדומות, גדולות ומגרדות ודורשת טיפול הדומה לטיפול באלרגייה
 • סכנה בבליעה – בליעת שמנים אתריים עלולה להיות רעילה ומזיקה, ויש לעשות זאת רק בהנחייתו של איש מקצוע מוסמך בתחום הבריאות. שמנים אתריים רבים אינם מיועדים לשימוש פנימי ועלולים לגרום לבעיות בריאותיות חמורות
 • גירוי העיניים או האף – מגע ישיר עם שמנים אתריים, בייחוד כאלו שאינם מדוללים, עלול לגרום לגירוי ואי נוחות אם הם באים במגע עם העיניים או האף. חשוב לשטוף את העיניים במים נקיים ולפנות לטיפול רפואי במידת הצורך
 • שיבוש הורמונלי – במקרים נדירים יחסית שימוש בשמן אתרי, למשל שמן לבנדר או שמן עץ התה, עלול ליצור שיבושים הורמונליים ובייחוד אצל צעירים הנמצאים בגיל ההתבגרות
 • רעילים לחיות מחמד – שמנים אתריים מסוימים יכולים להיות רעילים לחיות מחמד. יש להקפיד על שמירת שמנים אתריים מהישג ידם של חיות מחמד, ומומלץ להתייעץ עם וטרינר לפני השימוש בשמנים אתריים סביב בעלי חיים
 • אוכלוסיות רגישות – נשים בהיריון, תינוקות ואנשים עם מצבים רפואיים מסוימים צריכים לנקוט זהירות בעת שימוש בשמנים אתריים. שמנים מסוימים עשויים שלא להיות בטוחים לשימוש במהלך ההיריון או עשויים לדרוש אמצעי זהירות ספציפיים. זוהי עוד אחת מהסיבות שבגללן אנחנו לא משתמשים בשמן אתרי במוצרי אייקוניקס – אנחנו רוצים לספק בטיחות שימוש לכל אחת, ובוחרים בקפידה כל מרכיב טבעי שיעניק לכן לחות, זוהר ומיצוק בלי סיכונים

שמן אתרי לפנים

עור הפנים העדין דורש טיפול מיוחד, ושמנים אתריים יכולים להיות תוספת חשובה לשגרת הטיפוח של העור. אפשר להשתמש בהם במריחה על העור כדי ליהנות באופן ישיר מהיתרונות שהם מציעים. כאשר הם מדוללים כראוי ומשתמשים בהם במתינות, שמנים אתריים יכולים לטפל בבעיות עור שונות ולקדם עור בריא וזוהר. חשוב מאוד לדלל את השמנים האתריים המרוכזים בחומרים כמו שמן חוחובה, שמן קיק, שמן אבוקדו ועוד כדי להימנע מתגובות קשות של העור לחומר.

כיוון שהחומר הזה עלול להיות מסוכן לשימוש ולגרום לתופעות לוואי לא נעימות ולגירויים גם אצל מי שיש לה עור רגיל ואינה סובלת מרגישויות ספציפיות, לא תמצאו שמן אתרי ברשימת הרכיבים של מוצרי אייקוניקס. המחקר המקיף שערכנו כדי לפתח את הפורמולות של המוצרים עזרו לנו למצוא כמות רבה של חומרים טבעיים המחליפים את השמן האתרי ומעניקים לעור את כל מה שאתן צריכות ממוצרי הקוסמטיקה השונים.

טיפול עורי בשמנים אתריים

שמנים אתריים מציעים גישה טבעית והוליסטית לטיפול בבעיות עור שונות. לפניכם כמה טיפולים נפוצים המשתמשים בשמנים אתריים:

טיפול בצלקות

צלקות מפציעות, מניתוחים או מאקנה יכולות להשפיע על ההערכה העצמית של כל אחת. שמנים אתריים כמו לבנדר, פקעות ורדים, גרניום ועוד יכולים לעזור ולהפחית את מראה הצלקות. הם מעודדים את תהליך ההתחדשות של העור, מטשטשים שינויי צבע ומשפרים את מרקם העור. תרופות טבעיות אלו עוזרות לאנשים להחזיר את הביטחון במראה העור שלהם, ומקדמות ביטחון עצמי ורווחה כללית.

טיפול בפיגמנטציה

התמודדות עם היפרפיגמנטציה, המופיעה ככתמים כהים וגוון עור לא אחיד, יכולה להיות מאתגרת. שמנים אתריים כמו לימון, לבנדר ושמן זרעי גזר הם בעלי סגולות להבהרת העור ולטיפול בפיגמנטציה. שמנים אלו מסייעים לטשטש כתמים ולהחזיר לעור בהדרגה גוון הרמוני ואחיד.

טיפול באקנה

אקנה היא בעיה נפוצה בעור, העלולה לפגוע ברווחה הפיזית והרגשית של האדם. שמנים אתריים כמו עץ התה, לבנדר וברגמוט הם תרופה טבעית בזכות הסגולות האנטי-בקטריאליות החזקות שלהם. הם נלחמים בחיידקים הגורמים לחצ'קונים, משככים דלקות ומאיצים את תהליך הריפוי.

לחות לעור יבש

מי שסובלת מעור יבש תסבול לרוב גם מאי נוחות, מנוקשות ומחספוס של העור. שמנים אתריים כמו קלנדולה, ארגן ושמן קמומיל מציעים שפע של חומרים חשובים המעניקים לחות לעור ושומרים עליה לאורך זמן. ההזנה הטבעית שהם מספקים היא פתרון מרגיע ויעיל למי שמחפשת הקלה באי הנוחות הנגרמת מעור יבש.

ריפוי פצעים

שמנים אתריים כמו קלנדולה, קמומיל ולבנדר הם נהדרים בתחום ריפוי פצעים. תכונותיהם המדהימות מרגיעות ומחטאות חתכים קלים, כוויות ושפשופים, ומקדמות את מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף. מריחת שמנים אלו מספקת תחושה טובה ומאיצה את תהליך ההחלמה, ומאפשרת לפצעים להחלים במהירות תוך מזעור הסיכון לזיהום.

המסקנות וההמלצות שלנו

חשוב לנו לספק לכם גם כמה המלצות ומסקנות שאנחנו הגענו אליהן, כדי שתוכלו להשתמש בבטחה בשמן אתרי ולנצל היטב את היתרונות הרבים שלהם:

 • דילול הוא המפתח – אתן תמיד צריכות לדלל שמנים אתריים עם שמן נשא (כגון שמן חוחובה, קוקוס או אבוקדו) לפני מריחתם על העור כדי למנוע גירוי ורגישות
 • בדיקת טלאי – לפני השימוש בשמן אתרי חדש, בצעו בדיקת טלאי על שטח קטן של העור כדי לבדוק אם יש תופעות לוואי
 • התייעצו עם איש מקצוע – אם אתן סובלות מבעיות עור ספציפיות או מבעיות רפואיות, התייעצו עם ארומתרפיסט מוסמך או עם רופא עור לקבלת הדרכה מותאמת אישית לשימוש בטוח ויעיל בשמנים אתריים
 • שימו לב למינון – השתמשו בשמנים אתריים במינון הנכון. די בכמות קטנה של כל שמן כדי לנצל את כל הסגולות שלו, וכמות רבה מדי עלולה להוביל לגירויים
 • רגישות לשמש – שמנים אתריים מסוימים כגון שמני הדרים עלולים להגביר את הרגישות לשמש. הימנעו מחשיפה לשמש לאחר מריחת שמנים אלו על העור
 • אחסנו בזהירות – שמרו את השמנים האתריים במקום קריר וחשוך כדי לשמר את עוצמתם ואת חיי המדף שלהם

סיכום

שמנים אתריים הם מוצר המציע לא מעט יתרונות, בייחוד כשמדובר בטיפוח העור. המוצרים הארומטיים האלה יכולים לטפל בבעיות עור שונות ולקדם את בריאות העור הכללית. עם זאת, חשוב להשתמש בהם בתבונה ובדילול נכון כדי למנוע תופעות לוואי אפשריות או רגישויות בעור.

אנחנו באייקוניקס מאמינים ביכולת החזקה של שמנים אתריים לעזור לגוף, אבל לדעתנו הם מוצרים המתאימים יותר לארומתרפיה ולא כאלו שכדאי למרוח על העור. מוצרים המכילים שמנים אתריים יכולים ליצור גירויים ותגובות אלרגיות אצל נשים רגישות, ולכן במוצרים שלנו אין שימוש בשמנים אתריים. הנוסחאות של המוצרים שלנו נרקחו בקפידה כדי להתאים לכל אחת בכל גיל ובכל מצב, ויש מגוון חומרים טבעיים אחרים בטבע שאפשר לנצל בקלות ובבטחה מבלי להסתכן בתופעות לוואי לא נעימות. אם אתן בכל זאת חושבות להשתמש בשמנים אתריים על העור, אנחנו ממליצים לגשת לייעוץ מקצועי כדי למזער את הסיכונים הפוטנציאליים ולקבל הדרכה ממקור בעל ידע וניסיון.