איך לדעת מה סוג העור שלי

כדי ליהנות מעור פנים יפה, בריא ושמור לאורך שנים, אין מנוס מלסגל לעצמנו שגרת טיפוח הכוללת תכשירים קוסמטיים איכותיים. כל עור זקוק לשגרת טיפוח מעט אחרת, ולכן אם לא נתאים את אופן השימוש בתכשירים שלנו ולא נשתמש בהם במינון הנכון – במקרה הטוב הם לא יטיבו עם העור ובמקרה הטוב פחות הם אף יכולים להזיק לו. אי לכך, כדי לקיים שגרת טיפוח בעלת השפעה חיובית, תצטרכו להשתמש בתכשירים בצורה הנכונה והמתאימה לעור שלכן. אילו סוגי עור קיימים, כיצד תוכלו לקבל אבחון של העור בבית ואילו בעיות עור יכולות לפגוש אתכן? ריכזנו בשבילכן את כל התשובות במדריך שלפניכן.

אילו סוגי עור קיימים?

כאשר עוסקים בסוגי עור, מקובל להתייחס ל-4 סוגי עור עיקריים, והם:

עור שמן

עור שמן הוא סוג עור שבו מתקיימת פעילות עודפת של בלוטות החלב. בלוטות החלב מפרישות נוזל שומני הקרוי סֶבּוּם, מה שמותיר את העור עם שכבה שמנונית למראה ולמגע. החדשות הטובות הן שעודף השומן מקנה לעור אלסטיות, מה שמאט את תהליך הזדקנות העור, אך החדשות הטובות פחות הן שעור שמן עלול ליצור פצעונים, בייחוד כאשר עודפי השומן מתערבבים בלכלוך ובתאי עור מתים. לכן, חשוב ביותר להקפיד בשגרת הטיפוח על ניקוי יום-יומי ועל שימוש בתכשירים מעולים כמו פילינג חומצות הפועל כפילינג עדין שמטהר את הנקבוביות.

עור יבש

בשונה מעור שמן, בעור יבש בלוטות החלב מפרישות פחות סֶבּוּם (שומן), כך שהעור עשוי להרגיש מחוספס או מתקלף. החיסרון העיקרי בעור יבש הוא שהיעדר הלחות גורם לעור להיראות מבוגר ועייף, אך למרבה המזל – הפתרונות ליובש בעור הם פשוטים מאוד. שימוש בתכשירים כמו קרם לחות ושמני פנים יכולים להעניק לעור הפנים שלכן זוהר וחיוניות.

עור רגיל

עור רגיל הוא עור שאינו נוטה ליובש או לשמנוניות. כלומר, מדובר בסוג עור מאוזן, ומרקמו בדרך כלל אחיד ובעל נקבוביות קטנות. נשים בעלות עור רגיל נוטות לחשוב שאינן זקוקות לשגרת טיפוח, אך ההפך הוא הנכון – שגרת טיפוח מתאימה ויום-יומית יכולה לשמר את מצב העור לשנים ארוכות. לדוגמה, מומלץ שלא לוותר על שימוש קבוע בקרם לחות ובקרם הגנה מינרלי בעל SPF50 לפחות.

עור מעורב

כאשר מדברים על עור מעורב, הכוונה היא לעור שבחלקו הוא שומני ובחלקו הוא רגיל. בסוג עור כזה, לרוב האזורים השמנוניים יותר יהיו באזור ה-T (המצח, האף והסנטר), ואילו העור בשאר חלקי הפנים הוא מאוזן. הקפדה על ניקוי תדיר של עור בפנים בעזרת תכשירים כמו קלינזר חומצות, ושמירה על לחות בעזרת קרם עדין, יסייעו לכן להשיג מראה עור נקי ובריא.

מהן הבעיות הקיימות בעור?

המינון ואופן השימוש בתכשירי הטיפוח שבהן אתן משתמשות צריכים להתאים לא רק לסוג העור שלכן, אלא גם למצב העור שלכן. אילו מצבים שונים בעור יכולים להשפיע על שגרת הטיפוח שלכן?

הזדקנות

ידוע לכל כי אי אפשר למנוע מהעור להתקמט, אך בהחלט אפשר לעכב את הופעתם של סימני הגיל, או לכל הפחות לעדן אותם. עיכוב תהליכי הזדקנות הוא חלק מהותי בשגרת טיפוח, ולרוב מומלץ להתחיל בשגרת טיפוח אנטי-אייג'ינג כבר בגילאי 30-25.

עור יבש

ככל שהעור מתבגר, הוא עשוי לייצר פחות לחות טבעית, מה שגורם לעלייה ברגישות העור ולהופעתן של בעיות עור שונות. אם העור שלכן מתחיל להתייבש, מומלץ להתחיל להשתמש בקרם לחות מתאים.

סבוראה

סבוראה היא סוג של דלקת עור המוכרת גם בשם סבוראיק דרמטיטיס. סבוראה היא מחלה כרונית המתבטאת באודם ובקשקשת אדומה, העשויה לעיתים לגרום לגרד, והיא בדרך כלל תופיע באזורים העשירים בבלוטות חלב כמו עור הפנים, הקרקפת, הגב העליון והכתפיים.

רגישות

גורמים סביבתיים, כמו שינויים במזג האוויר, תזונה לקויה או תזונה שמעוררת תגובות אלרגיות, שינויים הורמונליים ואפילו תכשירים קוסמטיים מסוימים הכוללים כימיקלים ובישום, עלולים לגרות את העור ולהזיק לו.

פיגמנטציה

פיגמנטציה היא תופעה אסתטית המתייחסת בדרך כלל להופעתם של כתמים כהים על עור הפנים שלנו. כתמים אלה יכולים להופיע כתוצאה מסיבות שונות ומגוונות, כאשר אחת הסיבות השכיחות ביותר היא חשיפה יתרה לשמש. עם זאת, גם הגיל שלנו, שינויים הורמונליים ונטילת בתרופות מסוימות עלולים לגרום להופעתם של כתמי פיגמנטציה. אחד הטיפולים היעילים לכתמים הללו הוא שימוש בקרם להבהרת פיגמנטציה, המעניק לעור הפנים גון עור אחיד גם בפיגמנטציה עקשנית במיוחד.

אבחון סוגי עור

הדרך הטובה ביותר לאבחן את סוג העור הוא לגשת לקוסמטיקאית מקצועית ולבקש ממנה לאבחן את סוג העור, והיא גם זו שתוכל להתאים בשבילכן את מוצרי הקוסמטיקה האידיאליים לעור הפנים שלכן. עם זאת, יש כמה סימנים העשויים להעיד על סוג העור שלכן, ואותם כדאי לכן להכיר:

  • נקבוביות פעורות ומורחבות – סימן לסוג עור שמן.
  • עור מתוח וחלק – סימן לסוג עור רגיל הנוטה ליבש.
  • עור אדמומי ומגורה – אינו מעיד על סוג מסוים של עור. כל סוג עור יכול להיות אדמומי ומגורה, גם עור פנים יבש, שמן, רגיל או מעורב.

נוסף על כל אלו, חשוב להדגיש כי מצב עור הפנים שלנו עשוי להשתנות עם השנים, ועלינו להיות ערות לשינויים האלה. שגרת טיפוח שהתאימה לכן לפני 5 שנים, לא בהכרח תתאים לכן גם עכשיו. חשוב שהטיפול בעור הפנים שלנו יתאים לשינויים המתחוללים בו עם השנים.

איך נוכל לאבחן את סוג העור בבית?

נוכל לאבחן את סוג העור שלנו בבית בעזרת מעקב אחר כמה שלבים: בשלב הראשון נשטוף את הפנים היטב בסבון פנים ונמתין כעשר דקות, מבלי למרוח קרם לחות על העור הנקי. לאחר כעשר דקות ניגע בעזרת אצבע נקייה בכל אזורי הפנים – אם האצבע נשארת יבשה לאחר שנגענו בכל הפנים, נוכל לקבוע שסוג העור שלנו יבש, אם האצבע שומנית, נוכל לקבוע שהעור שלנו שמן. אם כשנגענו באזור ה-T האצבע נותרה שומנית אבל בשאר הפנים יבשה, נוכל לומר שהעור שלנו מעורב ונוטה לשמן. אם האצבע נשארה יבשה באזור ה-T אך בשאר הפנים שומנית, נוכל לומר שהעור שלנו מעורב ונוטה ליבש. אם אין שומניות ואין יובש – נוכל לקבוע שסוג העור שלנו רגיל.

לסיכום

במאמר זה הצגנו לכן את סוגי העור הקיימים ואת החשיבות שבקבלת אבחון לסוג העור לשגרת הטיפוח שלכן. מומלץ להיות במעקב תמידי אחר מראה העור שלכן ואחר תגובותיו במטרה להבטיח שהעור שלכן יקבל את הטיפול האידיאלי לו הוא זקוק.